Krzeszów to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, obok Kamiennej Góry. Zamieszkuje ją ok 2000 osób. Krzeszów znany głównie dzięki spektakularnemu kompleksowi klasztornemu, który przez wieki stanowił centrum duchowe i kulturowe tej części Polski. Opactwo Cysterskie w Krzeszowie, którego historia sięga XIII wieku, to wyjątkowy przykład architektury sakralnej, skrywający bogatą i fascynującą historię. W tym artykule poznasz dzieje Krzeszowa oraz zabytki, które tworzą dzisiejszy kompleks klasztorny, w tym słynną Bazylikę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół pomocniczy św. Józefa, Dom Gościnny Opata, kaplice Krzeszowskiej Drogi Krzyżowej zwanej także Kalwarią Krzeszowską.
Krzeszów – Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Jednym z największych i najbardziej imponujących zabytków Krzeszowa jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowa obecnej barokowej bazyliki rozpoczęła się w 1728 roku, a jej architektem był znakomity mistrz Czech – Kilian Ignacy Dientzenhofer. Wcześniej na tym miejscu znajdował się gotycki kościół z XIII wieku, ale cystersi zdecydowali się na jego przebudowę, aby dopasować obiekt do nowoczesnych standardów architektury sakralnej tamtych czasów.
Bazylika w Krzeszowie – Europejska Perła Baroku
Bazylika w Krzeszowie to arcydzieło barokowej architektury sakralnej. Fasada budynku, ozdobiona licznymi rzeźbami, imponującymi kolumnami i detalami, przyciąga wzrok każdego, kto odwiedza Krzeszów. Wnętrze bazyliki jest równie imponujące – zdobione freskami, złoceniami i rzeźbami, które ilustrują życie Maryi i Jezusa. W Bazylice na ołtarzu głównym znajduje się słynąca z licznych łask ikona Matki Boskiej Łaskawej. Ikona ta pochodząca z XIII wieku jest najstarszym wizerunkiem Matki Boskiej na ziemiach Polski.
Barokowe organy w Bazylice
W Bazylice w Krzeszowie przez cały rok odbywają się koncerty organowe. Grają tutaj jedne z najwspanialszych organów barokowych w Europie. Zostały wybudowane w latach 1732-1736 przez wrocławianina Michaela Englera. Organy krzeszowskie mają 50 głosów i 2690 piszczałek grających.
Podziemia Bazyliki krzeszowskiej
Bazylika w Krzeszowie posiada również niezwykłe podziemia, które od 1730 roku pełniły funkcję miejsca pochówku mnichów oraz opatów związanych z opactwem. Znajduje się tutaj około 80 trumien ze szczątkami ojców cystersów, którzy mieli możliwość sprawowania Mszy Świętych. Podziemia bazyliki kryją liczne tajemnice z czasów średniowiecza i baroku, a ich mroczna atmosfera dodaje miejscu niezwykłego charakteru.
Mauzoleum Piastów Śląskich
Przy wschodniej ścianie prezbiterium Bazyliki wybudowano w latach 1735–1747 mauzoleum Piastów Śląskich. Jeśli planujesz zwiedzanie bazyliki to koniecznie musisz zwiedzić także mauzoleum. W jego wnętrzu można podziwiać przepiękne kolorowe marmury. A przebogate, kolorowe freski budzą podziw. W mauzoleum znajdują się także tumby grobowe. Spoczęli tutaj książę Bolko I Surowy, jego syn Bernard Stały, Bolko II Mały oraz Henryk I i Henryk II.
Zwiedzanie Opactwa Cysterskiego oraz Kalwarii Krzeszowskiej to przygoda z historią, na którą powinno się przeznaczyć co najmniej jeden weekend.
Kościół pw. św. Józefa oraz Gościnny Dom Opata
Wchodząc głównym wejściem na teren Bazyliki po lewej stronie zauważysz dwie okazałe budowle. Jest to Gościnny Dom Opata oraz Kościół pomocniczy pw. Świętego Józefa.
Posiadający bardzo bogate wnętrza Dom Gościnny Opata jest także udostepniony do zwiedzania. Historycznie dom ten pełnił funkcję reprezentacyjną i był miejscem przyjmowania znamienitych gości odwiedzających Opactwo. Tutaj Opat gościł ważnych gości z całej Europy
Zbudowany w barokowym stylu Kościół św. Józefa jest jednym z najpiękniejszych kościołów barokowych na Dolnym Śląsku. Kościół ten, wzniesiony w latach 1690-1696 z inicjatywy opata Bernarda Rosy wyróżnia się niezwykle bogatą dekoracją wnętrza. Freski autorstwa Michaela Willmanna, zwanego „śląskim Rembrandtem” to monumentalne malowidła na sklepieniu oraz ścianach. Przedstawiają one sceny z życia św. Józefa, w tym najważniejsze wydarzenia z Nowego Testamentu.
Kalwaria Krzeszowska – Droga Krzyżowa w Krzeszowie
Na terenie całego Krzeszowa, po okolicznych polach oraz na placu Bazyliki znajdują murowane kaplice zwane Kalwarią Krzeszowską lub Drogą Krzyżową w Krzeszowie. Kalwaria na swoje początki w 1672 kiedy to za poleceniem opata Bernarda Rosy zbudowano pierwsze kaplice głównie z drewna. Pierwsze murowane kaplice powstały w latach 1703–1722. Tak więc tradycja brania udziału w krzeszowskiej Drodze Krzyżowej ma kilkaset lat. Pomimo, że Krzeszów to stosunkowo mała miejscowość to przez cały rok jest pełna turystów zwiedzających kompleks cysterski oraz spacerujących wśród 33 stacji Drogi Krzyżowej. Turystyka sakralna w Krzeszowie kwitnie, a miasteczko to z roku na rok coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb turystów.
Mury okalające Bazylikę i klasztor w Krzeszowie
Cały kompleks pocysterski otoczony jest murem, za którym oprócz Bazyliki, Domu Opata i Kościoła św. Józefa kryje się bardzo okazały budynek klasztoru oraz cmentarz klasztorny. W murze wbudowane są kaplice oraz brama wjazdowa na teren klasztoru. Przed murem znajduje się także kamienny pręgież.
Krzeszów jako baza turystyczna
Turyści przybywający do Krzeszowa w zimie mogą przekonać się jak piękny jest stąd widok na Śnieżkę. Jednakże Krzeszów to także popularna baza turystyczna, gdzie na urlopy i weekendy przyjeżdża wielu mieszczuchów. To miejsce dla osób ceniących kontakt z naturą, bliskość lasów i gór oraz naturystyczny styl życia. Można się tutaj zatrzymać w jednym z pensjonatów lub gospodarstw agroturystycznych. Jak to w górach, tak i w Krzeszowie zima zachwyca swoimi urokami. I dlatego warto odkryć Krzeszów i jego okolice także o tej porze roku.